keyboard_arrow_right mode_edit lock
Technologia Smart Glass

folie i szyby z warstwą PDLC

F.A.Q.

Jak to działa?

Folia PDLC składa się z dwóch warstw folii ochronnej (wyposażonej w filtr UV), między którymi znajduje się warstwa ciekłego kryształu. Ciekły kryształ to substancja, która pod wpływem pola elektrycznego zmienia swoją strukturę z nieuporządkowanej na uporządkowaną.

Jeśli napięcie nie jest przyłożone do folii PDLC to cząstki ciekłego kryształu ułożone są chaotycznie i folia rozprasza światło. Folia działa wtedy jak szyba matowa.

Jeśli teraz przyłożymy napięcie, to cząstki ciekłego kryształu stają się uporządkowane i folia przepuszcza światło. Folia staje się przezroczysta.

Przy płynnej zmianie napięcia następuje płynne przechodzenie od stanu nieprzezroczystego do przezroczystego.

Co oznaczają nazwy LCD i PDLC? Która jest poprawna?

PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal) to obecnie przyjęta nazwa stosowanej przez nas technologii, polegającej na rozprowadzeniu ciekłych kryształów w warstwie płynnego polimeru, który następnie poddany zostaje utwardzaniu. Podczas tego procesu ciekłe kryształy zachowują swój stan skupienia, tworząc w stałej polimerowej warstwie mikroskopijne kropelki, wewnątrz których ich cząsteczki nadal mogą swobodnie zmieniać swoją orientację po przyłożeniu napięcia, co odpowiada za efekt rozpraszania lub przepuszczania światła, czyli zmiany przezroczystości szyby.

LCD (Liquid Crystal Display) to określenie wyświetlacza ciekłokrystalicznego znane nam z urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Zasada jego działania jest ta sama, gdyż opiera się na zmianie orientacji cząsteczek pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego, jednak nazwa ta odnosi się do urządzeń o konkretnych funkcjach, a nie do materiału z którego wykonujemy nasze folie. Do niedawna używano potocznie nazw „folia LCD” lub „szkło LCD” opisując używaną przez nas technologię, jednak obecnie stosuje się bardziej precyzyjną nazwę materiału wykorzystywanego w foliach, czyli PDLC, określenie LCD pozostawiając faktycznym urządzeniom, czyli ekranom.

Czy szkło PDLC jest zupełnie przezroczyste?

W stanie przezroczystym, czyli włączonym, szkło PDLC niemal nie odróżnia się od zwykłej przezroczystej szyby. Można również wybrać inny z dostępnych kolorów folii PDLC lub dodatkowo zastosować do podstawowej folii trwały filtr o wybranej barwie albo zainstalować folię PDLC wewnątrz barwionych szyb (np. przydymionych), ale sama warstwa PDLC jedynie w minimalnym stopniu wpływa na podstawową przejrzystość szyby.

Czy można regulować przezroczystość szyby?

Można, ale pod warunkiem zastosowania odpowiedniego zasilacza. Standardowe zasilacze nie umożliwiają regulacji przezroczystości.

Jakie kolory szkła i folii są dostępne?

W podstawowej wersji szkło i folia PDLC są bezbarwne i przezroczyste w stanie włączonym i mlecznobiałe w stanie wyłączonym. Możemy również zainstalować folię PDLC w innym kolorze – obecnie dostępne są następujące wersje: biała (podstawowa), przyciemniana (ciemnoszara), niebieska, jasnoczerwona, żółta. Innym rozwiązaniem jest nadanie szybie innego jednolitego koloru za pomocą dodatkowej warstwy przezroczystej folii o wybranej barwie lub przez użycie barwionego szkła. Należy przy tym pamiętać, że przypadku wybrania koloru innego niż biały, szyba zawsze (zarówno w stanie przezroczystym jak i matowym) będzie miała wybrany kolor i wpłynie to na barwy obrazu, jeśli używamy tej powierzchni do projekcji multimedialnych.

Czy możliwe jest wykonanie giętych szyb PDLC?

Tak, możemy wykonać gięte panele szklane PDLC – prosimy o kontakt z konsultantem.

Czy folia/szkło PDLC może działać jako ekran do tylnej projekcji?

Tak, w stanie wyłączonym (nieprzezroczystym) szkło i folia PDLC doskonale nadają się do tylnej projekcji. Dzięki temu są świetnym rozwiązaniem do witryn sklepowych, a także multimedialnych prezentacji np. w salach konferencyjnych i na wystawach, gdzie po zakończeniu projekcji ekran stanie się przezroczysty i nie zasłoni ekspozycji.

Czy folia/szkło PDLC nadaje się do przedniej projekcji?

W wersji standardowej szyby i folia PDLC nie nadają się do przedniej projekcji, za to będą działać jako ekran do projekcji tylnej bez żadnych dodatkowych zabiegów. Przystosowanie ich do projekcji przedniej jest możliwe na specjalne zamówienie, prosimy o kontakt z naszym konsultantem.

Czy do szkła/folii PDLC potrzebny jest projektor?

Zależy to od tego, do czego planujemy używać danej powierzchni. Szkło i folia PDLC umożliwiają zmianę przezroczystości powierzchni bez żadnego dodatkowego sprzętu, nie działają jednak samodzielnie tak jak np. monitor, a raczej jak ekran do tylnej projekcji. Zatem jeżeli zależy nam na ścianie lub oknie, które w razie potrzeby zapewnią prywatność, nie potrzebujemy już nic więcej. Do wyświetlania filmów lub prezentacji niezbędny będzie projektor o parametrach odpowiednich do wnętrza, w którym odbywać sie będzie projekcja. Może on stanowić część zamówienia.

Jak czyścić szkło i folię PDLC?

Folii samoprzylepnej PDLC nie wolno myć tak jak myje się okna, gdyż kontakt z wodą uszkodzi folię. Można wycierać ją bezpyłową ściereczką zwilżoną roztworem łagodnego detergentu albo stosować do mycia IPA (alkohol izopropylowy). Do czyszczenia nie należy używać żadnych metalowych przedmiotów.

Szkło PDLC składa się z dwóch szyb, między którymi znajduje się warstwa ciekłokrystaliczna – jest ona zupełnie odizolowana od warunków zewnętrznych, więc szkło można myć tak jak zwykłe szyby.

Jak dużo prądu pobierają szyby PDLC?

Szyby i folie PDLC nie mają wysokich wymagań – ich pobór mocy kształtuje się na poziomie 5-10W/m2 (w zależności od rodzaju folii), czyli jest porównywalny z zapotrzebowaniem na moc żarówki energooszczędnej. Należy przy tym pamiętać, że w stanie wyłączonym szyba jest matowa – zużywamy prąd zatem tylko wtedy, gdy chcemy by była przezroczysta. Od teraz wychodząc z domu, zamiast zasłaniać – wyłączysz okna!

Jakie napięcie zasilania jest wymagane?

Napięcie przy którym nasze szyby są przezroczyste to już 40-45V. Jednak w przypadku dużych szyb trzeba stosować napięcie 60V, ponieważ przy dużej odległości od elektrod napięcie spada. W przypadku niewielkich szyb – do ok. 1 m2 – można z powodzeniem stosować napięcie zasilania 48V, które jest uznawane za bezpieczne i nie wymaga zabezpieczeń przed porażeniem takich jak w przypadku stosowania wyższego napięcia.

Jak włączyć/wyłączyć szybę PDLC?

Z naszą folią lub szybą możesz dostać pilota, którym „zasłonisz” okno czy przepierzenie lub sprawisz że ekran zniknie nie ruszając się z miejsca. Można też zainstalować zwykły włącznik na ścianie. Szyby PDLC można także podłączyć do instalacji domu inteligentnego (lub zakupić tylko niezbędne elementy domu inteligentnego) i sterować nimi za pomocą smartfonu, a także za pośrednictwem internetu. Podłączenie szyb i folii PDLC działa tak samo jak przy instalacjach oświetleniowych i rozwiązania są tu podobne.

Czemu na stronie nie można sprawdzić dokładnej ceny?

Szkło i folia PDLC nie są sprzedawane w z góry ustalonych rozmiarach standardowych – dostosowujemy je do indywidualnych potrzeb klienta. Z uwagi na różnorodność zastosowań często wiąże się to także z koniecznością przeprowadzenia instalacji przez naszych pracowników (doprowadzenie zasilania, precyzyjne naklejenie folii tak by zapobiec uszkodzeniu itp.), dostosowania kształtu do planowanego wykorzystania folii, lub – w przypadku projekcji multimedialnych – z koniecznością dobrania i zamocowania odpowiedniego projektora. Dlatego możemy podać jedynie przedział cenowy, a poszczególne zamówienia poddajemy indywidualnej wycenie w zależności od kształtu i rozmiarów szkła/folii, stopnia złożoności zamówienia i kosztów instalacji. Przy większych zamówieniach możliwe są zniżki.

Czy szkło PDLC można zainstalować zamiast bezpiecznej szyby?

Szkło PDLC składa się z kilku warstw – dwie tafle przezroczystego szkła sklejone są z wewnętrzną warstwą PDLC, chronioną dodatkowo z obu stron folią z filtrem UV. Szkło takie zapewnia dużo większe bezpieczeństwo niż zwykła szyba, gdyż wklejone elastyczne folie zapobiegają gwałtownemu roztrzaskaniu; standardowe szyby PDLC posiadają atest bezpieczeństwa P1. Jednak samo szkło PDLC nie zastąpi szkła pancernego ani nie wystarczy w sytuacjach, gdy wymagane jest szkło bezpieczne o konkretnych parametrach i atestach. Możliwe jest dodatkowe zalaminowanie folii antywłamaniowej, zastosowanie szkła hartowanego itp. Radzimy poradzić się naszych konsultantów w przypadkach wymagających szczególnego bezpieczeństwa.

Jak długo szkło PDLC będzie działać?

Trwałość warstwy PDLC to nie mniej niż 50,000 godzin – tyle szkło lub folia będzie działać w stanie włączonym, czyli przezroczystym. W zależności od warunków (intensywności użytkowania, ilości cyklów włączania i wyłączania, wystawienia na promieniowanie UV) może to być trochę krócej lub trochę dłużej, jednak nie są to znaczne różnice.

Jakie rozmiary szyb i folii są dostępne? Czy można wycinać różne kształty?

Dla folii samoprzylepnej maksymalna szerokość to 1500 mm, a długość – nawet do 30 m. Dla szkła PDLC maksymalne rozmiary to 1800 x 3800 mm. Możliwe jest przycięcie szyby lub folii do potrzebnego nietypowego kształtu – można też wycinać otwory, wycięcia pod zawiasy itp.

Z uwagi na utrudnienia procesu produkcji przy kształtach niestandardowych, a także przy dużych rozmiarach szyb (przy szerokościach powyżej 1200 mm i powierzchni ponad 2,5 m2) terminy wykonania i ceny mogą nieco się różnić od cennikowych i podlegają indywidualnemu ustaleniu.

Czy mogę samodzielnie zainstalować szkło/folię PDLC?

Z uwagi na to, że szkło i folia PDLC są delikatniejsze i wymagają nieco bardziej skomplikowanej instalacji niż ich nietechnologiczne odpowiedniki, zalecane jest skorzystanie z usług doświadczonego instalatora, aby uniknąć uszkodzenia folii/szyby. W niektórych przypadkach samodzielna instalacja jest możliwa – należy wtedy jednak odpowiednio przygotować powierzchnię i doprowadzić zasilanie; trzeba także szczególnie uważać, by folię przykleić równo nie zostawiając pod nią pęcherzyków powietrza ani drobinek kurzu. Polecamy nasze usługi instalacyjne dla osiągnięcia maksymalnego efektu!

Czy można takie szyby zainstalować w oknach zewnętrznych i świetlikach?

Można – wyłączona (a więc nieprzezroczysta) szyba lub folia PDLC z powodzeniem zastąpi roletę i ochroni nas przed wścibskimi oczami i rażącym słońcem, a włączona niczym nie będzie odróżniać się od zwykłej szyby okiennej. Do okien zewnętrznych polecamy w szczególności szkło PDLC ze względu na konieczność częstszego mycia i większe ryzyko mechanicznego uszkodzenia – szkło jest całkowicie szczelne i wyposażone w filtr UV, który przedłuży żywotność naszego inteligentnego okna. W warunkach silnego nasłonecznienia można dodatkowo zastosować folie zmniejszające nagrzewanie się pomieszczenia.

Czy można folię PDLC nakleić tylko na część szyby?

Tak, takie rozwiązania z powodzeniem wykorzystuje się np. w witrynach sklepowych, gdzie w razie potrzeby część witryny może w mgnieniu oka stać się białym ekranem do wyświetlania treści reklamowych, który zniknie po zakończeniu projekcji. Do takiego rozwiązania będziemy potrzebować też projektora. Można również zastosować taki ekran z folii w warunkach domowych, np. na drzwiach przesuwanych czy ściance działowej.

Czy szkło i folie PDLC nadają się do instalacji w łazience?

Folia PDLC źle znosi kontakt z wodą i parą wodną, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować tam szybę PDLC – na przykład odgradzając nią łazienkę od reszty mieszkania, by przy gościach zapewnić sobie i im prywatność, a w cichy wieczór wziąć relaksującą kąpiel nie tracąc z oczu kota, psa, dziecka czy chociażby malowniczego zachodu słońca. Wykorzystanie szkła PDLC jako ścianek działowych stwarza niemal nieograniczone możliwości manipulowania przestrzenią.

Czy szkło PDLC może zastąpić zasłony?

To zależy, do czego służy nam dane pomieszczenie i do czego używamy zasłon.

Jeżeli zależy nam na doświetleniu pomieszczenia, wybierzemy szkło białe lub kolorowe, które jest raczej alternatywą dla firanek, zapewniając ochronę przed ciekawskimi sąsiadami nie zaciemniając pomieszczenia. Nawet nieprzezroczyste (wyłączone) szkło PDLC w takiej wersji nie zastąpi więc kryjących zasłon, jednak doskonale sprawdzi się np. w biurach, hotelach, a także gabinetach lekarskich i szpitalach – gdzie szczególnie ważna jest higiena, a zatem łatwe do utrzymania w czystości wyłączane okno lub przepierzenie zapewnia komfort, dyskrecję i bezpieczeństwo pacjentom lepiej niż zasłony, rolety czy żaluzje, z których dużo trudniej jest pozbyć się bakterii i drobnoustrojów.

Zasłony zaciemniające zastąpi za to przyciemniona folia PDLC, która włączona da efekt przezroczystej przyciemnionej (przydymionej) szyby, a wyłączona – efekt ciemnej matowej szyby. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w biurowcach, gdzie na co dzień zredukuje odblask na monitorach komputerów i pozwoli szybko zamienić salę konferencyjną w salę projekcyjną. Nada się także w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i wyciszenia, np. w spa lub salach pooperacyjnych.